Quantcast
Channel: MyBalkan » macskajaj
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

A macskajajon túl

0
0
Vasárnap ünnepli 59. születésnapját a Balkán legismertebb rendezője, Emir Kusturica. Bár művészetét világszerte ismerik és elismerik, hazájában, Bosznia-Hercegovinában a háború után árulónak tartották. Legutóbb pedig azzal okozott botrányt, hogy a dél-boszniai Trebinjéből egy víz alatt álló, öreg hidat akart elemeire bontva elszállíttatni saját falujába.

Emir-Kusturica_W

Születésnapja alkalmából legfontosabb filmjeit vesszük sorra.

Kusturica olyan mesterektől tanult, mint Miloš Forman és Jiří Menzel. A nemzetközi sikert 1981-es mozifilmje, az Emlékszel Dolly Bellre? hozta meg, amelyet a filmet a Velencei filmfesztivál nagydíjával tüntették ki. Szintén nagy sikert aratott a Papa szolgálati útra ment című alkotása 1985-ből, amely Cannes-ban lett a legjobb. A dráma az ötvenes évek Jugoszláviájában játszódik, amikor egy, a szeretőjének elejtett vicc miatt deportálják a kis Malik édesapját. Édesanyja próbálja egyben tartani a családot, de nem titkolhatja sokáig, hogy a papa nem csak szolgálati útra ment…



1989-ben készült el az egyik leghíresebb filmje, a Cigányok ideje, amelynek főcímdala, a Goran Bregović szerezte Ederlezi minden idők egyik legszebb filmzenéje. A film egy cigány fiúról szól, aki elhiszi egy maffiózónak, hogy húga betegségét Szlovéniában fogja kezeltetni, ám hamarosan Olaszországban találja magát, koldulásra, tolvajlásra kényszerítve. A megrázó alkotásért Kusturica elnyerte Cannes-ban a legjobb rendezőnek járó díjat.



A boszniai háború alatt Kusturica Franciaországba emigrált, ahol 1993-ban leforgatta az Arizonai álmodozók című alkotást Johnny Depp és Faye Dunaway főszereplésével. Ezután jött a nagy botrányt kavaró Underground. A történet Belgrád második világháborús ostromával kezdődik és a délszláv háborúkig követi végig két barát történetét, akik ugyanazt a nőt szerették. Egyikük a kommunista jugoszláv rezsim elismert alakja lesz, míg a másik egy komplett kis közösségben egy pincében él évtizedekig, abban a hitben, hogy német megszállás van. Boszniában a film után azzal vádolták, hogy a film a szerbeket mentegeti.



Bár a támadások után Kusturica azt mondta, soha többet nem csinál filmeket, szerencsére meggondolta magát és 1998-ban visszatért kedvenc témájához, a cigányokhoz, és megalkotta minden idők egyik leghumorosabb filmjét, a Macskajajt.



Ezután ismét visszatért a háború témájához a 2004-es Az élet egy csoda című filmjében. A bosnyák-szerb határnál fekvő faluban a háború szétszakít egy családot: a fiút elviszik katonának, az operaénekes anyuka lelép egy magyar zenésszel, míg az apa befogad egy bosnyák lányt, akit az időközben hadifogságba esett fiára akarna kicserélni. Közben azonban szerelmes lesz…



Kedvesen szerethető filmje a 2007-es az Ígéret szép szó is, ami egy fiúról szól, aki egy pár fős faluból a nagyvárosba megy. Miközben nagyapja kérésére ikont és feleséget szerez magának, összeütközésbe kerül a maffiával, de szerencsére segítségére lesz egy furcsa testvérpár.



Kusturica továbbra is aktív, idén nyáron például Trebinjében forgatott Monica Belluccival.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles